Yeni Medya ve İletişim Bölümü Nedir? 10 Başlıkta Bilgi Sahibi Olun

Akademik ve bilimsel bir eğitim anlayışını model alan Yeni Medya ve İletişim Bölümü, çağın gerekliliklerine uygun misyon ve vizyona sahip olmaktadır. İletişim bilgileri ve medyanın çağdaş açılımı olan medya olgusu üzerinden oluşturulan müfredat yapısıyla günün koşullarına yanıt vermektedir. Aynı zamanda bölüm akademik alanına akademisyen ve araştırmacı kazandırmayı hedeflemektedir.

Günümüz kitle iletişiminin dijitalleşmesi ile birlikte yeni medya ve iletişim bölümü, yoğun ilgi görmektedir. Bundan dolayı gazetecilikten televizyonculuğa, sosyal medya uzmanlığından dijital yayıncılığa medya ve iletişim bilimlerini ilgilendiren tüm alanlara kalifiye meslek insanı yetiştirilmektedir. Radyo ve televizyon gibi geleneksel medya biçimlerinin aksine dijital paylaşımlar içermektedir. Bu alanlarda Yeni medya ifadesi, internet üzerinden sunulan içeriği açıklamaktadır.

Bölümde Alınan Dersler Nelerdir?

Özellikle bölüm, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. İlk yılda temel sosyal bilim formasyonu kazandırılmaya yönelik dersler alınmaktadır. İkinci yıldaysa iletişim bilimlerinin yer aldığı dersler verilmektedir. Üçüncü yılda iletişim ve medya alanında öğrencilerin uzmanlaşacağı dersler yoğun olmaktadır. Ancak dördüncü yıldaysa, staj ve mezuniyet projesi çalışmaları yapılmaktadır.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nde verilen dersler, öğrencilerin mezuniyet sonrası kariyer planlaması yapmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle Yeni medya alanında çalışmak isteyen öğrenciler, fakültenin son sınıfında staj uygulamalarına ağırlık vermektedir. Mezuniyet proje çalışmalarıysa, mesleki uygulama alanında gerçekleştirilmektedir. Akademik alanda kariyer yapmak isteyenler, bilimsel temelli projeler ortaya koymaktadır.

Yeni Medya ve İletişim Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Bölüm mezunlarına lisans eğitimi sürece verilen eğitimler, yeni medya ve sosyal medya alanlarında kalifiye eleman olmalarını sağlamaktadır. Gazetecilik, sosyal medya uzmanlığı, televizyon programcılığı ve kurumsal iletişim uzmanlığı gibi medyanın çeşitli alanlarında görev alabilmektedir.

Bölüm mezunları istemeleri durumunda akademik kariyer yapabilmektedir. Lisansüstü eğitime devam eden mezunlar, çeşitli uzmanlık dallarında akademisyen olarak çalışmaktadır. Erasmus olanaklarından veya uluslararası değişim programlarından faydalanan öğrenciler, lisansüstü eğitimleri için yurt dışına gitmektedir.

Bununla birlikte hem akademik alanda, hem de medya mesleğinde kalifiye eleman yetiştirilmesini sağlamaktadır. Kitlelere hitap edecek içerikler hazırlayan mezunlar, kitlelerin beğenisine sunmaktadır.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Misyonu ve Vizyonu Nedir?

Sürekli gelişen ve dijital iletişim teknolojileriyle yeni yönelimler kazanan medya sektörüne, eleştirel düşünce ve sosyal duyarlılığı yüksek bireylerin yetişmesini sağlamak, yeni medya ve iletişim bölümü misyonu olarak kabul edilmektedir. Zengin akademik donanıma sahip araştırmacı ve medya profesyoneli iletişimciler yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü‘nün yürütmekte olduğu eğitim ve öğretim faaliyeti ve izlediği müfredat programıyla, gelecek için de alanın en iyi olmayı planlamaktadır. Geleceğe vizyon tutabilecek bir gençlik yetiştirilmesi, temel öncelik olmaktadır.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde uluslararası düzeyde tanınan bir bölüm olunması hedeflenmektedir. Erasmus ve değişim programlarıyla, önemli bir vizyon kazanılması tahmin edilmektedir.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Taban Puanı

Bölümü okumak isteyen öğrencilerin, alması gereken alt taban puan bulunmaktadır. Alt taban puanlar üniversiteler arasında değişiklik göstermektedir. Bir önceki yılın taban puanı göz önüne alınarak mevcut puan ve sıralama ile tercih yapılmaktadır. Özel üniversitelerde istenen taban puan daha düşük olmaktadır.

ÖSYM tarafından paylaşılan taban puanlar göz önüne alınarak tercih yapılmaktadır. Bölüm için her üniversite farklı sayıda kontenjan belirlemektedir. Özellikle taban puan kadar belirlenen kontenjan da önemli olmaktadır. Puan türü sözel olduğundan, sözel çıkışlı öğrenciler Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü tercih etmektedir.

Bölüme DGS İle Geçiş Var mı?

Bölüme DGS ile geçiş yapılabilmektedir. Aynı zamanda iki yıllık bölüm mezunu olanlar, dört yıllık Yeni Medya ve İletişim Bölümü’ne geçebilmektedir. DGS’ye giren adaylar, aldıkları puan ile geçiş yapma hakkı elde etmektedir. Fakat geçiş hakkını kullanabilmek için aranan kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü DGS ile tercih etmek için herhangi bir ekstra özel koşul aranmıyorsa, DGS puan türüne bakılmaktadır. Sözel puan türü geçerli olduğundan, istenen puan için sözel puan türü göz önüne alınmaktadır. Eğitim ve kariyer planlaması yapanlar, Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü tercih etmektedir.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun olanlar için geniş iş imkanları bulunmaktadır. İletişim alanında farklı sektörlerde çalışabilen mezunlar, iş bulma olanağına sahip olmaktadır. Kamu veya özel radyo kuruluşlarında yönetmen, kameraman, yapımcı, editör ve metin yazarı olarak görev alabilmektedir.

Gazete, dergi ve reklam sektörlerinde de iş bulabilen mezunlar, daha çok internet yayıncılığı yapmayı tercih etmektedir. Teknolojik ilerlemelere paralel olarak mezunlara yeni iş olanakları açılmaktadır.

Aldıkları eğitim doğrultusunda kurgu operatörü olarak da çalışabilen Yeni Medya ve İletişim Bölümü mezunlarının sürekli olarak kendilerini geliştirmesi gerekmektedir. Şirketlerin iletişim departmanlarına bu bölümün mezunları ihtiyacı doğmaktadır.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Amacı Nedir?

Yeni Medya ve İletişim Bölümü, öğrencilerin medya ile ilgili endüstrilerde çalışmaya hazırlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda mezunları medyanın dünyayı yansıtma, etkileme ve temsil etme yollarını eleştirel bir şekilde analiz etmeleri için eğitmektedir. Yeni Medya ve İletişim Bölümü dersleri, üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Kısacası Medya ve iletişim sektörü, diğer sektörlere oranla her zaman dinamik ve farklı olmaktadır. Her türlü ortam ve bağlamda insan iletişiminin keşfedilmesi gerekmektedir. Medya alanları içerisinde değerlendirilen alanlar çok fazla geniş olmaktadır. Mezunlara gelecekteki iş yerlerinde uygulayabilecekleri teknik bilgiler aktarılmaktadır. Medya sektörünün kalifiye personel ihtiyacına, Yeni Medya ve İletişim Bölümü yanıt vermektedir.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Birçok üniversite Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü bünyesinde barındırmaktadır. Devlet üniversitelerin yanı sıra özel üniversitelerde de Yeni Medya ve İletişim Bölümü bulunmaktadır. Uşak Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve diğer bazı üniversiteler Yeni Medya ve İletişim Bölümü için yeni öğrenciler kabul edilmektedir.

Bölüm, İletişim Fakültelerinde yer almaktadır. Bölümün öğrenim süresi 4 yıl sürmekle birlikte öğrenciler sözel puan türü ile yerleşmektedir. Taban puanı verilerine göre en yüksek puan ile alan üniversiteler arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İzmir Yaşar Üniversitesi bulunmaktadır. Yüksek puan alan öğrenciler, özel üniversitelerde bu bölümü burslu olarak okumaktadır.

Bölümü Okumanın Avantajları Nelerdir?

Çağımızın güncelliğini yakalamayı başarmış bir bölüm olarak bilinmektedir.

Sosyal medya ve dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün önemi artmaktadır.

NFT projeler, AR ve VR teknolojilerinin tamamı yakından ilişkili olmaktadır.

Yeni medya alanında kendini geliştirmek ve geleceğine yatırım yapmak isteyenler, bu bölümü tercih etmektedir.

Kendini geliştiren öğrenciler, mezun olduktan sonra bir ajansta veya şirkette iş bulabilmektedir.

Sosyal medya konusunda kendisini geliştiren mezunlar, rakiplerinin önüne geçmektedir.

Yeni medya gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmekte olup her yıl bölümü tercih eden öğrenci sayısında artış yaşanmaktadır.

Geleneksel medyaya olan ilginin azalması, bu bölümün önünü açmaktadır.

Kendi markalarını kurabilir ve bu doğrultuda kariyer planlayabilirler.

Detaylı Bilgi İçin

Detaylı bilgi ve sorularınız için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram Facebook ve Twitter hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Close